koloniyi ışığa alıştırma

Gökdennz

Larva
Üye
Messorların bazı türlerinde yapılabildiğini duydum, sadece nasıl yapıldığını merak ettiğim için soruyorum. Başka hangi cins/tür karıncalarda olumlu sonuçlar elde edilebilir? Işığa alıştırma süreci nasıl gerçekleşir?

ATHENA

Yumurta
Üye
Bir lambayı yaklaştırarak alıştıra bilirsin ama strese girebilirler ayrıca çok yaklaştırma ölebilirler sadece ışık alan bir yere koy üstünü kapatma

exxper

Larva
Üye
Messorların bazı türlerinde yapılabildiğini duydum, sadece nasıl yapıldığını merak ettiğim için soruyorum. Başka hangi cins/tür karıncalarda olumlu sonuçlar elde edilebilir? Işığa alıştırma süreci nasıl gerçekleşir?
Görüp yapmak isteyenler için yazıyorum. transfer arasında işinizi çok zorlaştırır bunu yapmak haberiniz olsun.

Enesersoy45

Pupa
Üye
Yanlış değilsem her karınca türü eninde sonunda ışığa alışabilir. Fakat alışma sürecinde çok strese girerler. Nasıl yapılır diye bir tarif yok aslında, mesela açıkta coversız duran Camponotus Sanctus kraliçem yaklaşık 4 gün içerisinde ışığı umursamayıp yumurtlamaya başlıyor.
Yarar ve zararlarına gelirsek koloninin gelişimi bir süreliğine yavaşlar ama ışığa adapte olduklarında aynı şekilde devam edebilirler. Ayrıca sizi cover derdinden de kurtarır bu durum.
Fakat bunu yaparsanız ışık kullanarak transfer işini unutun. Bana sorarsanız bu büyük bir kayıp eğer bu riski almak isterseniz keyfiniz bilir

Gökdennz

Larva
Üye
Şu an yapmak istediğim bir şey değil ilerde belki farklı bir projem olursa diye bilgi edinmek için sordum. Yavaşça ışığa alıştırıp yapılıyor diye düşünüyordum öyle değilmiş meğer. Cevaplarınız için teşekkürler efenimler.